Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /web/htdocs1/webedenticom/home/www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2758

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /web/htdocs1/webedenticom/home/www/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2762

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /web/htdocs1/webedenticom/home/www/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3684
Ortodoncie - WEBEDENTI

Proč vlastně rovnat zuby?

Nejčastějším důvodem k zahájení ortodontické léčby je požadavek na vylepšení úsměvu, zlepšení vzhledu zubů, také úpravu skusových poměrů.

Ortodoncie je přínosem i pro zdraví zubů, neboť srovnané zuby se snáze čistí a díky tomu hrozí méně zubních kazů. Při čištění křivých zubů je třeba vynaložit více úsilí a více času pro stejně kvalitní vyčištění. Jednoznačný je přínos ortodontické léčby na kousání potravy, kdy lidé s velkým předkusem, otevřeným skusem a dalšími vadami mohou mít bez léčby velké problémy. Nedokonalý skus může mít také za následek zvýšené obrušování a ulamování zubů. U dětí je někdy nutná spolupráce s logopedem, neboť pravidelné postavení zubů je důležité pro nácvik správné výslovnosti hlásek. Úprava postavení zubů je někdy nezbytná před zaváděním zubních implantátů. Vytváříme pro implantáty prostor mezi korunkami i kořeny zubů. Pohybem zubů také vytváříme dostatek kosti pro jejich zavedení. Rovnátka také využíváme před broušením na korunky a můstky, pro vytvoření optimálního postavení zubů před definitivní protetickou prací. Díky ortodontickým aparátům můžeme optimálně rozmístit zuby, aby byla výsledná protetická práce maximálně estetická a funkční.

MUDr. Beata Střídová zahajuje provoz ortodontické ordinace ve městě Karviná.

Naším cílem je poskytnout Vám ortodontickou léčbu nejvyšší kvality v příjemném a přátelském prostředí. Pro objednání můžete využít naší elektronické objednávky, kterou najdete na pravé straně této stránky.

Další možnost objednávky je na telefonním čísle +420 596 363 003 ]

Co je to Ortodoncie?


Ortodoncie je obor zubního lékařství zaměřený na léčbu nepravidelného postavení zubů a čelistí. Pomocí ortodontických aparátů (rovnátka) můžete získat perfektní chrup, který umožní efektivní kousání potravy a zároveň Vám usnadní každodenní hygienu chrupu. Získáte krásný úsměv, který je branou do úspěšného života. Úsměv ovlivňuje vztahy nejen osobní, ale i profesní. Dodává sebedůvěru a pozitivní náhled na život.

V naší ordinaci  se provádí ortodontická léčba aparáty snímacími i fixními. Snímací aparáty (rovnátka, která si pacient sám nasazuje a snímá) slouží spíše k léčbě lehčích vad nebo k předléčení složitých ortodontických anomálií před nasazením fixního aparátu a to převážně v dětském věku. Snímací aparáty se dále používají po léčbě fixním aparátem k udržení dosaženého léčebného výsledku. Jedná se o tzv. retenční aparáty, retenční desky. Většinu ortodontických vad však léčíme pomocí aparátů fixních, to znamená, že zámky a kroužky jsou pevně fixovány k zubům. Do naší ordinace přicházejí pacienti různého věku. U každého pacienta se postup a načasování začátku ortodontické léčby liší. Podle růstového období jedince se liší doba zahájení léčby, zároveň lze aplikovat odlišné způsoby terapie.

Přesná diagnostika je předpokladem kvalitní, správně navržené ortodontické léčby, jejíž součástí a nezbytným předpokladem je opakovaný rentgenový snímek. Zhotovuje se před léčbou, po jejím ukončení, podle potřeby i v průběhu léčebného postupu. Pro přesnou diagnostiku některých ortodontických anomálií je v některých situacích nutno provést i jiná doplňující vyšetření (jiné RTG projekce, dentální CT atd.)

Průběh ortodontické léčby

Ortodoncie je specializovaný obor, který se zabývá úpravou nedostatků v postavení zubů, eventuelně i čelistí. Poskytujeme léčbu jak aparáty fixními („rovnátka na pevno“), tak aparáty snímacími („vyndavací rovnátka, rovnátka snímatelná“).

Proč rovnat zuby?

Nejčastějším důvodem, který k nám přivádí pacienty, je zlepšení úsměvu, estetiky obličeje. Pěkný úsměv je důležitou součástí našeho vzhledu, který je důležitý pro komunikaci a jednání s lidmi. Člověk s pěkným úsměvem vypadá mladší, působí přesvědčivěji. Častým důvodem ortodontické léčby je zlepšení podmínek pro čištění zubů. Rovné zuby, které nejsou natěsnané na sebe, se snáze udržují čisté, čímž se snižuje pravděpodobnost vzniku zubního kazu. Dalším významným důvodem bývá zlepšení skusu, neboť existují ortodontické vady, které neumožňují čelistem na sebe správně dokousnout. Stává se, že některé zuby nedokusují vůbec, žvýkací síla se proto přenáší na okolní zuby, které jsou v důsledku toho přetěžovány, a hrozí jejich poškození. Ortodoncie řeší i tyto problémy. Pro dosažení dokonalého výsledku je třeba často nezbytná spolupráce s odborníky z jiných oborů stomatologie, jako například s implantologem a protetikem (náhrada chybějících zubů), s praktickým zubním lékařem (dostavby čípkovitých zubů), stomatochirurgem (extrakce zubů moudrosti, obnažení retinovaných špičáků) a dalšími. Tyto výkony zajistí buď Váš praktický zubní lékař, nebo jsme je po domluvě s ošetřujícím lékařem schopni zajistit.

Co Vás čeká?

  1. Konzultace (založení karty pacienta, vyšetření, posouzení možností ortodontické léčby)
  2. Vstupní vyšetření (otisky zubů, fotografie zubů a obličeje, RTG – Kefalometrický snímek a OPG snímek)
  3. Plán léčby (délka léčby, seznámení s posunem zubů a čelisti, návrh extrakce zubů, atd…)
  4. Dentální hygiena
  5. Separace gumičkami
  6. Nasazení fixního aparátu
  7. Aktivní léčba – návštěvy na ortodoncii
  8. Retenční fáze – snímací retainer, retainer fixní

1.Konzultace
Při první návštěvě pacienta vyšetříme a nastíníme možnosti ortodontické léčby. Pacient se poté sám rozhodne, zda podstoupí ortodontickou léčbu.

2.Vstupní vyšetření
Pokud se pacient rozhodne pro ortodontickou léčbu, je třeba zhotovit potřebnou dokumentaci pro stanovení přesného léčebného plánu. To zahrnuje zhotovení otisků pro sádrové modely chrupu, RTG snímků a fotodokumentace.

3. Stanovení léčebného plánu

Na základě těchto vyšetření stanovíme další postup, včetně toho, jaký typ aparátu se použije, zda bude třeba extrahovat některé zuby a určíme i cenový plán léčby. Léčebný plán s pacientem (resp. s rodiči) vždy vysvětlíme a domluvíme se na dalším postupu.

3.Aktivní léčba

Léčba fixním aparátem (fixní rovnátka, rovnátka na pevno)
Tato fáze léčby trvá obvykle kolem 2 let, vždy to závisí na závažnosti vady. Pacientům nabízíme standardní kovové zámky, nebo průhledné keramické a safírové. Obojí má své výhody a nevýhody, možnosti pro každého pacienta vybereme během stanovení léčebného plánu. Během léčby fixními ortodontickými aparáty je nutné dbát o dokonalou ústní hygienu. Po ukončení léčby fixním ortodontickým aparátem následuje fáze retenční, kdy pacient nosí snímatelný aparát na noc.
Léčba snímacím aparátem
Snímací aparát (rovnátka vyndavací, na noc) používáme nejčastěji při léčbě pacientů, u kterých probíhá výměna chrupu mléčného za stálý, nebo jako retenční aparáty po ukončení léčby rovnátky fixními.

4.Retenční fáze

Retenční fáze následuje po léčbě fixními rovnátky, cílem je stabilizovat výsledek dosažený ortodontickou léčbou. Zuby jsou drženy v nové postavení buď aparátem snímacím, nebo drátkem, který je zezadu přilepen na zuby a není vidět (tzv. fixní retainer). Typ retenčního aparátu určí vždy lékař.
Dentální hygiena
Velmi důležitou součástí preventivní stomatologie, která se v poslední době rozvíjí nebývalým tempem je zubní hygiena. Zahrnuje nácvik domácí péče o chrup, seznamuje klienta s pomůckami ke správnému čištění zubů. Dentální hygienistka provádí instruktáž a dokonalé odstranění zubního kamene a plaku v dutině ústní. Její činnost je dozorována lékařem. Po provedené instruktáži je možno si doporučené pomůcky (mezizubní kartáčky, dentální nitě, atd.) zakoupit přímo v našem stomatologickém zařízení.

Základem zdravých
je jejich správné čištění
Návštěvy zubaře nejsou pro většinu z nás příjemnou záležitostí hlavně v případě, kdy je nutné zuby vrtat a v horším případě trhat. Většině problémů lze předejít správnou technikou a prostředky, použitými při čištění zubů.

O zubní hygienistce mnozí slyší poprvé. V minulosti její činnost zastávali více či méně sami zubní lékaři. Dnes ale, při stále se zvyšující specializaci ve všech oblastech lidského života, se vydělila péče o chrup do samostatného oboru. Zubní hygienistka (mužů je v této funkci mizivé množství) se zabývá nejen zubní hygienou obecně. Hlavní činností je kontrola stavu chrupu pacienta a doporučení nejvhodnějšího způsobu čištění, ale samozřejmě, že se stará i o odstraňování zubního kamene a dalšími úkony, kterými šetří čas zubnímu lékaři. Zubař se tak může věnovat jen závažnějším zákrokům.

Technika čištění
Nejčastější chybou při čištění zubů je špatná technika. Pouhé horizontální drhnutí zubů kartáčkem je zcela nedostačující, protože se nedostane k nejproblematičtějším místům jako jsou krčky nebo mezizubní prostory. „Nejlepší technikou je přiložit kartáček k zubu a jemnými krouživými pohyby čistit, pohyby by měly být asi jako když čistíme kartáčkem elektrickým. Tak by se měly vyčistit postupně všechny zuby z obou stran. Samozřejmě, že se na kartáček nesmí příliš tlačit, aby nedocházelo ke zbytečnému dráždění a poranění dásně. Alternativní metodou je stírání plaku vertikálními tahy kartáčku směrem od kořene zubu k jeho korunce.

Kartáčky a dentální nit
Kromě způsobu čištění je neméně důležitý také výběr vhodných kartáčků. Dnešní trh nabízí mnoho druhů a tak člověk mnohdy neví, po čem sáhnout. Úplně nejlepší je obyčejný měkký kartáček s rovně zastřiženými štětinami a přímým držadlem, současně je důležité říci, že čím tvrdší kartáček, tím hůře, protože tvrdý kartáček nadměrně poškozuje dásně a tím dochází k jejich rychlejšímu ústupu a zároveň se vybrušuje sklovina v krčkových oblastech zubů. Běžný kartáček se ovšem nedostane do všech míst. Ty nejrizikovější jsou mezizubní prostory, pro jejich čištění slouží mezizubní kartáčky a dentální nit nebo páska. Velikost mezizubních prostor a velikost kartáčku je nejlépe nechat posoudit zubní hygienistkou. Čistit by se měly všechny mezizubní prostory. Zubní niť nebo páska se používá v případě spíš těsných mezizubních prostor. Pokud jde o širší mezírky mezi zuby, je ideální kombinace obojího – niť a mezizubní kartáček, protože dentální niť nemá tak velkou čistící plochu.

Pasty a ústní vody jsou jen kosmetika
Reklamy chrlí ze všech stran informace o důležitosti a nezbytnosti té které zubní pasty a ústní vody. Pravda je ovšem trochu jiná. Zubní pasta je důležitá pouze proto, že obsahuje fluor. Jeho dodání je její důležitou funkcí. Zároveň usnadňuje a zpříjemňuje čištění zubů.Jinak se jedná o stránku pocitovou. Stejně tak i ústní vody. Ani pasta ani vody samy o sobě nezabrání kazivosti zubů. Té lze předcházet jen dokonalým a správným čištěním chrupu. Doporučení jak zuby nejlépe čistit a čím, to je jednou z hlavních činností zubní hygienistky.

Pravidelnost je nejdůležitější
Zuby bychom si měli čistit nejméně 2x denně (po snídani a před spaním). Doporučuje se ovšem čištění po každém jídle. Není třeba pokaždé čistit i mezizubní prostory, ale na noc by to mělo být samozřejmé. Kromě čistění zubů je neméně důležitá i odborná péče. Zubní ordinaci bychom měli navštěvovat nejlépe každého půl roku. Pravidelné prohlídky zubním lékařem nebo hygienistkou mohou včas odhalit problémy ještě v zárodku, než se z nich vyvine skutečně závažný problém.

Rovnátka, typy aparátů

Snímací aparáty jsou ortodontické přístroje, které jsou opatřeny retenčními sponami, takže si je pacient může sejmout sám.

fixni-rovnatka1

Fixní aparáty jsou ortodontické přístroje, jejichž podstatná část je pevně spojena se zuby (skládají se z kroužků, zámků a z oblouků z pružného drátu).

fixni-rovnatka2

Fixní rovnátka jsou určena pro léčbu stálých zubů. Skládají se ze zámečků propojených drátky.

fixni-rovnatka3

Některá rovnátka se nosí na vnitřní straně zubů, takže nejsou vůbec vidět.

fixni-rovnatka4

Nabídnout můžeme také estetické zámečky, které se vyrábějí z keramiky nebo syntetického safíru a jsou velmi diskrétní.

fixni-rovnatka5

Nabízíme také  téměř neviditelná snímatelná rovnátka Invisalign, která jsou vyrobena na míru přímo na Vaše zuby. Více informací na www.invisalign.cz

invisalign

Informace určené pacientům

Během ortodontické léčby pomocí fixního aparátu je nutné dodržovat léčebný režim dle instrukcí ošetřujícího lékaře a dostavovat se pravidelně na kontroly v dohodnutém termínu. Během léčby je nezbytně nutné dodržovat hygienický režim (především důkladné čištění zubů. Za případné poškození skloviny a dásní v důsledku špatné hygieny lékař neručí, zároveň velmi špatná úroveň ústní hygieny může být důvodem k předčasnému sundání fixních aparátků. S fixním ortodontickým aparátem nelze konzumovat některé především tvrdé a lepivé druhy potravin, které mohou poškodit fixní aparát, (tvrdé ovoce a zelenina, tvrdé pečivo, ořechy apod.), popř. tyto potraviny konzumovat velmi opatrně (po kouskách, žvýkat na zadních zubech), aby nedošlo k poškození ortodontického aparátku. Pokud přece jen dojde k poškození aparátu nebo jiné závažné situaci (uvolnění zámku, kroužku, otlaky, poranění sliznice ostrým koncem drátu atd.), která ovlivňuje nepříznivě průběh léčby, zavolejte a dostavte se v co nejkratší době k ošetření.
Lékař nenese odpovědnost za neúspěch léčby, pokud se pacient nedostavuje na kontroly, nedodržuje doporučení lékaře, nepoužívá doporučené ortodontické pomůcky – např. gumové tahy, nákusné desky, zevní tahy apod.
Použitý ortodontický materiál, který pacient dostává do úst, hradí pacient. Zdravotní pojišťovna hradí u některých pacientů kontroly léčby, popř. část protetických výrobků. Během léčby mohou nastat změny úhrady protetického výrobku nebo práce ze strany zdravotní pojišťovny.
Po ukončení léčby je pacient povinen používat snímací aparát k udržení výsledků léčby, pokud je tento aparát indikován, a docházet dále na kontroly dle instrukcí. Při zanedbání této retenční fáze léčby může dojít k částečné recidivě ortodontického problému.

Vždy dbejte pokynů lékaře a dodržujte ve vlastním zájmu termíny návštěv a hygienický režim.

 

Při léčbě snímacím ortodontickým aparátem je potřeba dodržovat určité zásady, především: Používejte a noste snímací aparát podle pokynů ošetřujícího lékaře. Udržujte čistý a ukládejte aparátek do pevného obalu, pokud není v ústech (pozor na domácí zvířata, především psy!!).
Pokud dojde k poškození nebo situaci, že nelze aparátek nasadit (po nemoci, v důsledku prořezávání zubů atd.), co nejdříve si sjednejte termín návštěvy mimo běžný interval kontrol. V případě opravy snímacího aparátku je tato hrazena zdravotní pojišťovnou pouze jednou za určitou dobu, dle typu aparátku (netýká se mechanického poškození a ztráty!!). Pokud dítě snímací ortodontický aparát ztratí, hradíte cenu jeho nového zhotovení v plné výši!!!  V případě nemoci dítěte nebo jiného důvodu nedodržení termínu kontrol z vaší strany, sjednejte si zavčas nový termín (čím dříve zavoláte, tím lépe).

Nelze-li dodržet termín z naší strany, budete o tom, včas informováni telefonicky
(prosíme pravidelně aktualizovat vaše telefonní číslo).

Údržba snímacího aparátu
Aparát čistíme zubním kartáčkem vodou a mýdlem, či pastou alespoň jednou denně. Je možné používat také tablety, které jsou určeny pro čištění snímacích ortodontických aparátů. Pokud lze ortodontickým šroubkem, který je ve většině případů součástí snímacího aparátku, otáčet těžce, kápněte na něj malé množství stolního oleje a šroubkem zahýbejte. Pokud obtíže s otáčením přetrvávají, oznamte to při nejbližší kontrole lékaři.

Retence

Po sejmutí fixních rovnátek je tendence ke vzniku recidivy velká a velmi často dochází k nežádoucím pohybům zubů. Po ukončení léčby dostává pacient snímací retenční desku, která zajistí udržení výsledku a stabilizaci zubů v kosti v novém postavení, často je zubní oblouk po sejmutí fixního aparátu podlepen fixním retainerem.

První měsíc po sejmutí aparátu by měl být retenční aparát v ústech pacienta 24 hod denně s výjimkou jídla, čištění zubů a některých sportovních aktivit.

fixni-ret1

Pokud není aparát v ústech, je nutné jej uložit do krabičky na rovnátka, aby nedošlo k poškození nebo ztrátě aparátu (pozor na psy).

Retenční aparát čistíme zubním kartáčkem a mýdlem pod tekoucí vodou. Jednou za 3-4 týdny aparátek naložit na několik hodin do roztoku určenému k dezinfekci rovnátek.

V případě poškození nebo pokud aparátek nesedí, sjednat si co nejdříve nový termín návštěvy.

Opravu aparátu hradí zdravotní pojišťovna po půl roce. Pokud není aparát nošen dle pokynů lékaře a pacientovi nesedí nebo pacient aparát ztratí, hradí výdaje spojené s opravou nebo novým zhotovení v plném rozsahu.

fixni-ret2